Logo firmy trzecia połowa, która organizuje turnieje piłkarskie dla dzieci i młodzieży i piłki nożnej kobiecej dla kobiet amatorskich amatorskie futsal i beach soccer czyli piłka plażowa. turnieje piłkarskie dla dzieci i dorosłych

Turnieje Piłkarskie dla dzieci i dorosłych

Slide
zabawa + trening =
funino
funino
dynamiczna gra
funino
trening taktyki
funino
atak i obrona
funino
dobra zabawa

Funino, czyli jak się bawić i przy tym szkolić?

Pamiętasz czasy, gdy z kumplami z osiedla grywałeś drużynami 3 na 3 na jedną bramkę? Cóż to była za intensywna gra bez chwili wytchnienia. Co chwilę przechodziłeś z ataku w obronę i z powrotem. Taka podwórkowa piłka nożna sprawiała, że w polskiej piłce przez lata pojawiło się mnóstwo naturalnych talentów, które potem rozkwitało pod okiem profesjonalnych piłkarzy. W obecnych chwilach coraz mniej dzieciaków widać biegających na osiedlach za piłką. Dzieci, jeżeli już grają to w klubach piłki nożnej juniorów. Dlatego warto niektóre elementy podwórkowej piłki nożnej przenieść na grunt szkolenia piłkarskiego. Na pomoc przychodzi nam tu bardzo popularna na zachód od Odry, ale niekoniecznie stosowana w Polsce metoda szkoleniowa, która łączy w sobie zabawę, szkolenie techniki, grę pressingiem i szybkie przechodzenie z fazy obrony do fazy ataku. Mowa o Funino.

Funino1

Funino rewolucjonizuje treningi piłkarskie na całym świecie 

Funino11

Funino zyskuje coraz większą popularność wśród trenerów i najmłodszych piłkarzy. W wielu miejscach na świecie Funino jest metodą często wykorzystywaną nie tylko w treningach dziecięcej piłki nożnej, ale też profesjonalnych akademii młodzieżowych, jak i lokalnych drużyn. Stosuje się ją w wielu krajach np. w Hiszpanii, Niemczech, Włoszech. Dlatego warto dowiedzieć się czym właściwie jest metoda Funino oraz jakie zalety niesie za sobą.

Co to jest Funino?

Funino lub FUNiño to skrót od hiszpańskiego zwrotu fútbol a la medida del niño, który oznacza, że piłka nożna jest dostosowana do potrzeb dzieci. Niemiecki szkoleniowiec Horst Wein opracował tę metodę, aby połączyć dobrą zabawę z efektywną nauką gry w piłkę nożną. Jest to piłkarska gra rozwijająca u młodych graczy techniki inteligentnej gry oraz ofensywy z częstym posiadaniem piłki.

Standardowa formuła gry 3v3, którą opracował trener piłkarski z Niemiec, skupia się na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni na boisku w mniejszych drużynach. Sprzyja to częstszym sytuacjom na boisku, podaniom oraz dryblingu. Funino uczy również lepszej percepcji i podejmowania decyzji przez zawodników, tworząc solidną podstawę dla inteligentnej gry. Można ją zdefiniować jako obserwację i trafną ocenę sytuacji przed podjęciem decyzji o wykonaniu konkretnego zagrania.

 W metodzie Funino nie ma ujednoliconych oficjalnych zasad gry. Mimo to można wyróżnić najczęściej występujące zasady:

  • Na boisku są nie dwie, a cztery bramki. Boisko ma wymiary około 20 × 25 m.
  • Drużyna składa się najczęściej z trzech zawodników na boisku oraz jednej lub dwóch osób na ławce. Częste zmiany zawodników, a nawet stała rotacja w drużynie po każdym golu lub każdych trzech minutach.
  • Piłkarze nie mają z góry ustalonych pozycji na boisku, dlatego uczą się grać na każdej pozycji. Brak bramkarza sprawia, że wszyscy zarówno atakują, jak i bronią.
  • Trenerzy nie mogą podpowiadać i instruować zawodników podczas gry.
  • Zawodnicy mogą strzelać na bramkę tylko w wyznaczonej linią strefie strzału 5-6 metrów od granicy boiska.
  • Jeżeli piłka wypadnie poza boisko, zawodnik wznawia grę wyłącznie podając do kogoś lub dryblując zza linii boiska.
  • Nie ma rzutów rożnych. Aby wznowić grę, zawodnik kładzie piłkę na linii strefy strzału, a następnie podaje ją lub drybluje.
funino3

Dlaczego młodzież uwielbia Funino?

Gra w Funino sprawia młodym zawodnikom ogromną frajdę, co jest głównym celem tej metody. O tym też świadczy sama jej nazwa. Metoda gry powstała z myślą o dzieciach oraz o połączeniu zabawy z ćwiczeniem lepszej techniki poprzez częste akcje i dryblowanie. Brak nadzoru trenera daje młodym zawodnikom dużą swobodę w opracowywaniu strategii na grę i podejmowaniu ważnych decyzji dla drużyny. Dzięki temu młodzież czuje, że w pełni przyczyniła się do rozgrywki i wyniku drużyny. Trener dzięki grze i jej uważnej obserwacji może naprowadzić adeptów piłki nożnej do wyciągnięcia wniosków samemu, co daje im dużo satysfakcji.

Większa ilość bramek na boisku również sprawia, że młodsi piłkarze dobrze się bawią przy grze. Przyczynia się do tego szybsze tempo gry i więcej sytuacji na boisku. Zawodnicy muszą przy tym bacznie obserwować grę, ponieważ w krótkim czasie drużyna atakująca może zostać drużyną broniącą. Brak ustalonych pozycji na boisku i częsta rotacja zawodników również urozmaica grę. Dzięki temu młodzież jest przez cały czas w pełni zaangażowana psychicznie i fizycznie.

Jaki jest zamysł metody Funino?

Horst Wein opracował metodę Funino, aby stymulowała inteligentną grę, percepcję, wyobraźnię i kreatywność bardziej niż tradycyjna piłka nożna. W tej grze to zawodnicy decydują o wszystkim, dlatego uczą się samodzielności i radzenia sobie pod presją na boisku.

Gra Funino nastawiona jest na wszechstronny rozwój młodych piłkarzy. Brak stałych pozycji na boisku pozwala uniknąć zbyt wczesnej specjalizacji na jednej pozycji. Każdy musi zarówno atakować poza linią pola karnego, jak i bronić w polu karnym, wykorzystując całe boisko. Co więcej, zawodnicy atakują i bronią w formacji trójkątnej, co zapewnia lepszą komunikację i współpracę.

Zaletą małych gier jest zwiększenie liczby kontaktów zawodnika z piłką. Analizy tej techniki treningowej wykazały, że generuje ona nawet dwa razy więcej podań niż standardowe ćwiczenia 7 na 7.

Jakie zalety ma metoda Funino?

Dwie bramki na obu końcach boiska zachęcają młodych graczy do korzystania ze skrzydeł w ataku i otwierania gry. Przyczyniają się też do lepszego czytania i rozumienia gry, widzenia peryferyjnego, percepcji i umiejętności podejmowania decyzji. Skutkuje to wykształceniem przez graczy umiejętności szybkiej zmiany kierunku gry.

Wystarczająca ilość miejsca i czasu oraz niewielka liczba zawodników pozwala dzieciom panować nad grą, oraz rozwijać podstawowe umiejętności komunikacyjne. Większy czas gry i przestrzeń, lepsze czytanie gry i podejmowanie decyzji oznacza z kolei mniej błędów podczas meczu.

Powtarzalność wielu podstawowych sytuacji na boisku wpływa na poprawienie techniki i lepszą naukę gry w piłkę nożną. Z tego względu młodzi gracze uczą się bardzo szybko i wyciągają dużo z treningów.

funino6

Funino jako rozrywka dla rodzin

Metoda Funino może być wykorzystywana nie tylko przez trenerów w profesjonalnych treningach piłkarskich. Rodziny z dziećmi również mogą wykorzystać ten rodzaj gry jako alternatywę dla codzienności i urozmaicenie czasu dzieciom. Wystarczy dogadać się z rodzicami innych dzieci, aby uzbierać sześcioro młodych zawodników i umówić się na minizawody. Równie dobrze Funino może być atrakcją na urodzinach dziecka, aby dzieci dobrze się bawiły i zawiązywały lepsze relacje poprzez współpracę na boisku. Niewiele potrzeba, a rozrywka gwarantowana!

funino turniej

Turnieje Funino w naszej ofercie

Missing Event Data
Missing Event Data