Funino jako świetna alternatywa dla piłki nożnej

Funino jako świetna alternatywa dla piłki nożnej

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_custom_heading heading_semantic=”h1″ uncode_shortcode_id=”208673″ text_color_type=”uncode-palette” text_color_solid=”#ff0000″]Funino – idealna gierka treningowa dla dzieci[/vc_custom_heading][vc_single_image media=”101287″ media_width_percent=”100″ uncode_shortcode_id=”665784″][vc_custom_heading heading_semantic=”h3″ uncode_shortcode_id=”211712″ text_color_type=”uncode-palette” text_color_solid=”#ff0000″]Funino rewolucjonizuje treningi piłkarskie na całym świecie[/vc_custom_heading][vc_column_text uncode_shortcode_id=”425919″ text_color_type=”uncode-palette” text_color_solid=”#ff0000″ border_color_type=”uncode-palette” border_color_solid=”#ff0000″]Funino zyskuje coraz większą popularność wśród trenerów i najmłodszych piłkarzy. W wielu miejscach na świecie Funino jest metodą często wykorzystywaną w treningach zarówno profesjonalnych akademii młodzieżowych jak i lokalnych drużyn. Stosuje się ją w wielu krajach np. w Hiszpanii, Niemczech, Włoszech. Dlatego warto dowiedzieć się czym właściwie jest metoda Funino oraz jakie zalety niesie za sobą.[/vc_column_text][vc_custom_heading heading_semantic=”p” uncode_shortcode_id=”209556″ text_color_type=”uncode-palette” text_color_solid=”#ff0000″]Co to jest Funino?[/vc_custom_heading][vc_column_text uncode_shortcode_id=”150107″ text_color_type=”uncode-palette” text_color_solid=”#ff0000″ border_color_type=”uncode-palette” border_color_solid=”#ff0000″]Funino lub FUNiño to skrót od hiszpańskiego zwrotu fútbol a la medida del niño, który oznacza, że piłka nożna jest dostosowana do potrzeb dzieci. Niemiecki szkoleniowiec Horst Wein opracował tę metodę, aby połączyć dobrą zabawę z efektywną nauką gry w piłkę nożną. Wszystko przemyślał tak, aby nauczyć młodych graczy inteligentnej i ofensywnej gry z częstym posiadaniem piłki.

Standardowa formuła gry 3v3 skupia się na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni na boisku w mniejszych drużynach. Sprzyja to częstszym sytuacjom na boisku, podaniom oraz dryblingu. Funino uczy również lepszej percepcji i podejmowania decyzji przez zawodników, tworząc solidną podstawę dla inteligentnej gry.[/vc_column_text][vc_custom_heading uncode_shortcode_id=”243425″ text_color_type=”uncode-palette” text_color_solid=”#ff0000″]Funino i zasady gry[/vc_custom_heading][vc_column_text uncode_shortcode_id=”549516″ text_color_type=”uncode-palette” text_color_solid=”#ff0000″ border_color_type=”uncode-palette” border_color_solid=”#ff0000″]W metodzie Funino nie ma ujednoliconych oficjalnych zasad gry. Mimo to można wyróżnić najczęściej występujące zasady:

  • Na boisku są nie dwie, a cztery bramki.
  • Drużyna składa się najczęściej z trzech zawodników na boisku oraz jednej lub dwóch osób na ławce. Często dochodzi do zmian piłkarzy, a nawet stałej rotacji w drużynie po każdym golu lub każdych trzech minutach.
  • Piłkarze nie mają z góry ustalonych pozycji na boisku, dlatego uczą się grać na każdej pozycji. Brak bramkarza sprawia, że wszyscy zarówno atakują jak i bronią.
  • Trenerzy nie mogą podpowiadać i instruować zawodników podczas gry.
  • Zawodnicy mogą strzelać na bramkę tylko w wyznaczonej linią strefie strzału 5-6 metrów od granicy boiska.
  • Jeżeli piłka wypadnie poza boisko, zawodnik wznawia grę wyłącznie podając do kogoś lub dryblując zza linii boiska.
  • Nie ma rzutów rożnych. Aby wznowić grę, zawodnik kładzie piłkę na linii strefy strzału, a następnie podaje ją lub drybluje.

[/vc_column_text][vc_custom_heading uncode_shortcode_id=”202115″ text_color_type=”uncode-palette” text_color_solid=”#ff0000″]Dlaczego młodzież uwielbia Funino?[/vc_custom_heading][vc_single_image media=”101275″ media_width_percent=”100″ shape=”img-round” radius=”xl” uncode_shortcode_id=”192937″][vc_column_text uncode_shortcode_id=”249924″ text_color_type=”uncode-palette” text_color_solid=”#ff0000″ border_color_type=”uncode-palette” border_color_solid=”#ff0000″]Gra w Funino sprawia młodym piłkarzom ogromną frajdę, co jest głównym celem tej metody. O tym też świadczy sama jej nazwa. Funino powstało z myślą o dzieciach oraz o połączeniu zabawy z ćwiczeniem lepszej techniki poprzez częste akcje i dryblowanie. Brak nadzoru trenera daje młodym zawodnikom dużą swobodę w opracowywaniu strategii na grę i podejmowaniu ważnych decyzji dla drużyny. Dzięki temu młodzież czuje, że w pełni przyczyniła się do rozgrywki i wyniku drużyny.
Większa ilość bramek na boisku również sprawia, że młodsi piłkarze dobrze się bawią przy grze. Przyczynia się do tego szybsze tempo gry i więcej sytuacji na boisku. Zawodnicy muszą przy tym bacznie obserwować grę, ponieważ w krótkim czasie drużyna atakująca może zostać drużyną broniącą. Brak ustalonych pozycji na boisku i częsta rotacja zawodników również urozmaica grę. Dzięki temu, młodzież jest przez cały czas w pełni zaangażowana psychicznie i fizycznie.[/vc_column_text][vc_single_image media=”101274″ media_width_percent=”100″ shape=”img-round” radius=”xl” uncode_shortcode_id=”195984″][vc_custom_heading heading_semantic=”h5″ uncode_shortcode_id=”119219″ text_color_type=”uncode-palette” text_color_solid=”#ff0000″]Jaki jest zamysł metody Funino?[/vc_custom_heading][vc_column_text uncode_shortcode_id=”139701″ text_color_type=”uncode-palette” text_color_solid=”#ff0000″ border_color_type=”uncode-palette” border_color_solid=”#ff0000″]Horst Wein opracował metodę Funino, aby stymulowała inteligentną grę, percepcję, wyobraźnię i kreatywność bardziej niż tradycyjna piłka nożna. W tej grze to zawodnicy decydują o wszystkim, dlatego uczą się samodzielności i radzenia sobie pod presją na boisku.
Gra Funino nastawiony jest na wszechstronny rozwój młodych piłkarzy. Brak stałych pozycji na boisku pozwala uniknąć zbyt wczesnej specjalizacji na jednej pozycji. Każdy musi zarówno atakować, jak i bronić, wykorzystując całe boisko. Co więcej, zawodnicy atakują i bronią w formacji trójkątnej, co zapewnia lepszą komunikację i współpracę.[/vc_column_text][vc_custom_heading heading_semantic=”h5″ uncode_shortcode_id=”221494″ text_color_type=”uncode-palette” text_color_solid=”#ff0000″]Jakie zalety ma metoda Funino?[/vc_custom_heading][vc_column_text uncode_shortcode_id=”759134″ text_color_type=”uncode-palette” text_color_solid=”#ff0000″ border_color_type=”uncode-palette” border_color_solid=”#ff0000″]Dwie bramki na obu końcach boiska zachęcają młodych graczy do korzystania ze skrzydeł w ataku i otwierania gry. Przyczyniają się też do lepszego czytania i rozumienia gry, widzenia peryferyjnego, percepcji i umiejętności podejmowania decyzji.
Wystarczająca ilość miejsca i czasu oraz niewielka liczba zawodników pozwala dzieciom panować nad grą oraz rozwijać podstawowe umiejętności komunikacyjne. Więcej czasu i przestrzeni, lepsze czytanie gry i podejmowanie decyzji oznacza z kolei mniej błędów podczas meczu.
Powtarzalność wielu podstawowych sytuacji na boisku wpływa na poprawienie techniki i lepszą naukę gry w piłkę nożną. Z tego względu młodzi gracze uczą się bardzo szybko i wyciągają dużo z treningów.[/vc_column_text][vc_custom_heading heading_semantic=”h5″ uncode_shortcode_id=”185727″ text_color_type=”uncode-palette” text_color_solid=”#ff0000″]Funino jako rozrywka dla rodzin[/vc_custom_heading][vc_column_text uncode_shortcode_id=”159153″ text_color_type=”uncode-palette” text_color_solid=”#ff0000″ border_color_type=”uncode-palette” border_color_solid=”#ff0000″]Metoda Funino może być wykorzystywana nie tylko przez trenerów w profesjonalnych treningach piłkarskich. Rodziny z dziećmi również mogą wykorzystać ten rodzaj gry jako alternatywę dla codzienności i urozmaicenie czasu dzieciom. Wystarczy dogadać się z rodzicami innych dzieci aby uzbierać sześcioro młodych zawodników i umówić się na minizawody. Równie dobrze Funino może być atrakcją na urodzinach dziecka, aby dzieci dobrze się bawiły i zawiązywały lepsze relacje poprzez współpracę na boisku. Niewiele potrzeba a rozrywka gwarantowana![/vc_column_text][vc_custom_heading heading_semantic=”h5″ uncode_shortcode_id=”983179″ text_color_type=”uncode-palette” text_color_solid=”#ff0000″]Turnieje Funino[/vc_custom_heading][vc_column_text uncode_shortcode_id=”736836″ text_color_type=”uncode-palette” text_color_solid=”#ff0000″ border_color_type=”uncode-palette” border_color_solid=”#ff0000″]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]