Logo firmy trzecia połowa, która organizuje turnieje piłkarskie dla dzieci i młodzieży i piłki nożnej kobiecej dla kobiet amatorskich amatorskie futsal i beach soccer czyli piłka plażowa. turnieje piłkarskie dla dzieci i dorosłych

Turnieje Piłkarskie dla dzieci i dorosłych

Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie. Miliony mężczyzn i kobiet w różnym wieku grają w klubach piłkarskich lub amatorsko ze znajomymi. Oglądalność finału Ligi Mistrzów czy Mistrzostw Europy znajduje się na samej górze listy wydarzeń z największą liczbą widzów. Sam sport generuje ogromne przychody, dlatego też sporo marek pragnie, by ich logo widniało na koszulkach piłkarskich czy też bandach reklamowych wokół boiska. Piłka nożna dla wielu jest pięknym sportem, a jego kwintesencją są Mistrzostwa świata w piłce nożnej, które organizowane są z reguły co cztery lata. Jest to turniej o bogatej historii i wysokiej renomie. Mistrzostwa świata 2022 zostaną zorganizowane w Katarze i zagra na nich reprezentacja Polski.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej - Historia

mistrzostwa świata w piłce nożnej mistrzostwa świata 2022

Pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej odbyły się w 1930 roku w Urugwaju i od tego czasu odbywają się co cztery lata z wyjątkiem roku 1942 oraz 1946, kiedy to na przeszkodzie ich organizacji stanęła II wojna światowa. Dotychczas mistrzostwa świata w piłce nożnej odbyły się 21 razy. Podczas tych turniejów tylko 8 różnych reprezentacji zdobyło złoty medal. Brazylia wygrała 5 razy, Włochy i Niemcy po 4 razy, Argentyna, Francja oraz Urugwaj wygrywali po 2 razy, a Anglia i Hiszpania triumfowały jednokrotnie. 

Pierwszy turniej - Urugwaj 1930

Pomimo zgłoszeń innych krajów FIFA powierzyła organizację pierwszego Mundialu Urugwajczykom. Za tym wyborem stało kilka czynników. Przede wszystkim Urugwaj obchodził stulecie niepodległości w roku 1930. Dodatkowo Urugwajski Związek Piłkarski zgodził się pokryć koszty podróży i zakwaterowania, co było bardzo kosztowne, z powodu panującego wtedy kryzysu ekonomicznego. Sporym problemem logistycznym był sam przyjazd do Urugwaju, który dla Europejczyków oznaczał prawie dwumiesięczną podróż statkiem. Finalnie, pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej odbyły się w lipcu 1930 roku. Udział wzięło 13 państw: 7 z Ameryki Południowej, 4 z Europy oraz 2 z Ameryki Północnej. Jako pierwszy mecz w historii mistrzostw zanotowano dwa spotkania, ponieważ odbyły się w tym samym czasie. W jednym Francja wygrała 4:1 z Meksykiem, a w drugim Stany Zjednoczone pokonały Belgię 3:0. Nie ma za to wątpliwości, że pierwszym strzelcem bramki w historii mistrzostw świata został Francuz Lucien Laurent. Trafił do bramki w 19. minucie meczu z Meksykiem.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej - Polska na Mundialu

Reprezentacja Polski w piłce nożnej pierwszy raz na mistrzostwach świata wystąpiła w 1938 roku we Francji. W trakcie tego turnieju nie odbyły się mecze w fazie grupowej. Wszystkie zespoły zaczęły turniej od rozstawienia w drabince turniejowej. Polska wylosowała Brazylię w 1/8 finału. Po emocjonującym meczu zakończonym dogrywką i wynikiem 6:5 Polacy odpadli z debiutanckiego dla nich turnieju. Pierwszą bramkę dla Polaków w historii mistrzostw świata w piłce nożnej strzelił Fryderyk Scherfke, a Ernest Wilimowski został pierwszym zawodnikiem w historii turnieju, który strzelił cztery bramki w jednym meczu.

Przez następne 36 lat mistrzostwa świata w piłce nożnej odbywały się bez udziału Polaków. Najczęściej naszej reprezentacji po prostu nie udawało się zakwalifikować na ten prestiżowy turniej. 

Powrót w wielkim stylu - RFN 1974

mistrzostwa świata w piłce nożnej mistrzostwa świata 2022

Na szczęście po latach nieobecności na turnieju Polska przypomniała o sobie w roku 1974, kiedy zajęli 3. miejsce. Reprezentacja prowadzona przez legendarnego selekcjonera Kazimierza Górskiego wygrała ciężką grupę z Argentyną, Włochami i Haiti. Ten turniej odbywał się w trzech rundach. W pierwszej rundzie z każdej z czterech grup awansowały dwie najlepsze drużyny. Przechodziły one do rundy drugiej, gdzie grały ze sobą w dwóch grupach. Zwycięzcy awansowali do finału, a drugie miejsca zagrały mecz o 3. miejsce. Polska zajęła 2. miejsce w swojej grupie, przegrywając tylko z RFN po ciężkim meczu na boisku, przez które przeszła ulewa. Przez wszechobecną na murawie wodę mecz zapisał się w historii polskiego futbolu jako „mecz na wodzie”. Po latach legendarny obrońca i kapitan RFN Franz Beckenbauer przyznał, że w normalnych warunkach Polacy by ten mecz wygrali. W meczu o 3. miejsce Orły Górskiego pokonały reprezentację Brazylii 1:0. Bramkę strzelił Grzegorz Lato w 76. minucie.

Brązowy medal w Hiszpanii

Kolejnym sukcesem polskiej reprezentacji było 3. miejsce w Hiszpanii, gdzie zorganizowano mistrzostwa świata w piłce nożnej w 1982 roku. Polacy wyszli wtedy z grupy, wygrywając 5:1 z Peru oraz bezbramkowo remisując z Włochami i Kamerunem. W następnej rundzie pokonali ZSRR i zremisowali z Belgią, co dało im awans do fazy pucharowej. Tam trafili na Włochów, którzy okazali się lepsi i wygrali 2:0. W meczu o 3. miejsce Polacy pokonali Francuzów 3:2. 

Na tym skończyły się znaczące osiągnięcia Polaków na mistrzostwach świata. W następnej edycji odpadli w 1/8 finału w Meksyku. Od tego czasu reprezentacja Polski odpadała już w fazie grupowej (2002, 2006, 2018) lub nie kwalifikowała się w ogóle.

Katar mistrzostwa świata w piłce nożnej

mistrzostwa świata w piłce nożnej mistrzostwa świata 2022

Mistrzostwa świata 2022 odbędą się w Katarze. Będą to pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej, które odbędą się w kraju islamskim. Dla wielu jest to kontrowersyjny wybór, ponieważ nie jest to kraj szczególnie kojarzony z piłką nożną. Dodatkowo przez wzgląd na kulturę i religię państwa wprowadzone będą pewne ograniczenia dla kibiców, takie jak zakaz kupowania i spożywania alkoholu poza wyznaczonymi strefami. Klimat i wysokie temperatury wymusiły również zmianę terminu turnieju i przełożenie go na przełom listopada i grudnia. Nie spodobało się to kibicom przyzwyczajonym do mistrzostw świata w piłce nożnej latem. Taka data turnieju wpływa również na terminarze lig krajowych, które wystartują pod koniec wakacji i już po kilku kolejkach będą zmuszone wprowadzić przerwę na mistrzostwa świata 2022. 

Czas pożegnań legend

mistrzostwa świata w piłce nożnej mistrzostwa świata 2022

Pod względem piłkarskim może to być naprawdę interesujący turniej. Organizatorzy zagwarantowali, że stadiony będą w pełni klimatyzowane, co powinno pozwolić na przeprowadzenie spotkań w komfortowych warunkach. Wielu specjalistów przewiduje, że będzie to turniej przełomowy dla generacji piłkarskich. Dla wielu znakomitych piłkarzy będą to jedne z ostatnich (jeśli nie ostatnie) mistrzostwa świata w piłce nożnej. Cristiano Ronaldo, Leo Messi, Luis Suarez czy Robert Lewandowski zbliżają się powoli do końca swoich karier. Oprócz nich jest również wielu innych zawodników takich jak Gareth Bale, który poprzez sam awans z reprezentacją Walii osiągnął coś, czego nie udało się osiągnąć Walijczykom od 1958 roku.

Szansa dla młodych gwiazd

Eksperci oczekują również swego rodzaju pojedynku młodości z doświadczeniem. Wspomniani piłkarze tacy jak Ronaldo czy Messi mogą liczyć na godnych następców. Mistrzostwa świata 2022 będą dla wielu młodych talentów szansą na pokazanie się światu i zatrudnienie w czołowych klubach Europy. Wśród młodych talentów wartych śledzenia skauci najczęściej wymieniają takie nazwiska jak Jurriën Timber z Holandii, Nico Schlotterbeck z Niemiec czy Charles de Ketelaere z Belgii. Oprócz nich w turnieju zagra spora grupa już klasowych zawodników, którzy są wciąż młodzi. Hiszpański duet Gavi – Pedri, który przez wielu kibiców La Furia Roja i Blaugrany nazywany jest nowym Xavi – Iniesta. Swojego następcy doczekał się również zasłużony napastnik Barcelony Luis Suarez. 23-letni Darwin Núñez, który niedawno trafił do Liverpoolu, jest na dobrej drodze do powtórzenia świetnej kariery Suareza, który też na początku swojej kariery trafił do The Reds.

Katar mistrzostwa świata w piłce nożnej — kto jest faworytem?

mistrzostwa świata w piłce nożnej mistrzostwa świata 2022

W tym roku rywalizacja o zwycięstwo może być naprawdę zacięta. Spora grupa czołowych reprezentacji prezentuje wysoką formę i ma dobrze przygotowaną kadrę. Na ten moment bukmacherzy największe szanse dają reprezentacji Brazylii, na którą kurs wynosi 6.50. Wysoko również znajduje się Francja oraz Anglia, których kursy oscylują w okolicach 7.00. Oprócz wspomnianej trójki w czołówce znajdują się jeszcze Hiszpania, Niemcy, Argentyna, Belgia, Holandia i Portugalia. Następna na liście Dania nie jest raczej uznawana za faworyta i kurs na nią to aż 30.0.

Szanse Polski na zwycięstwo są minimalne. Zdaniem ekspertów Polska powinna wyjść z grupy, ale może mieć spore problemy w fazie pucharowej. Spory wpływ na takie przewidywania, mogą mieć zarzuty w stronę selekcjonera polskiej reprezentacji — Czesława Michniewicza, którego oskarża się o korupcję w przeszłości.

Mistrzostwa świata 2022

Tegoroczny turniej będzie inny niż pozostałe z wielu względów. Niecodzienny terminarz, wymiana pokoleniowa wśród zawodników, czy sam fakt organizacji turnieju w Katarze już teraz wzbudzają emocje u większości kibiców. Wydarzenie, jakim są mistrzostwa świata w piłce nożnej, przyciąga miliony telewidzów. Jesienią ludzie wolą spędzać czas wolny w domu, co nie pozostaje bez znaczenia dla oglądalności mistrzostw świata, dlatego przewiduje się, że tegoroczny mundial będzie pod tym względem rekordowy.

Napisał: Patryk

Redakcja: Michalina Kossak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *